Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 1928 yılında  Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı verilişinin 89’uncu yıldönümünde,  24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmasının da 36’ncı yılını kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.
 
Diyojen: “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.” diye belirtmektedir.
 
Socrates:  “ Öğretmen ve öğretmenliğin önemi Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü, onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir.” diye belirtmektedir.
 
Hz. Ali: Öğretmenliğin paha biçilemez değerini en kısa ve en etkili biçimde “Bana bir söz öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diye ifade etmiştir.
 
Yavuz Sultan Selim; Öğretmenin atından sıçrayan çamur ile şeref duymuş, bu çamurlu elbisesini kendine kefen yapmıştır.
 
Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ise “Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir.” şeklindeki veciz ifadeleri ile öğretmenliğin önemine vurgu yapmıştır.
 
Değerli idareci ve  öğretmenler Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar saygın ve çok yüce bir mesleğin sahibisiniz. Sizler yalnızca 24 Kasımlarda değil; Her zaman değerlisiniz ve öyle kalacaksınız.
 
Büyüyen her fidanda, açılan her çiçekte kokunuz geçmişte ve gelecekte iziniz var. Aileniz, çalışma arkadaşlarınız ve öğrencilerinizle daha mutlu başarılı, huzurlu olmanızı diler,  bu anlamlı günde hepinizi saygıyla selamlıyor gününüzü kutluyorum.
 
Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmen Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün onun kahraman silah arkadaşlarının, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, şehit öğretmenlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum.
 
Gününüz kutlu olsun.