,
 
İlimiz genelinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikalarını almaya hak kazanan Okullara Belgeleri Protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen törenle verildi.
 
Necla-Ergün Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene; Valimiz Hasan Karahan, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Kaymakamımız Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve sertifika almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı.
 
Törende konuşan Valimiz Hasan Karahan; “Okullar artık toplum hayatında insanların, çocukların ve öğrencilerin uzun saatler vakit geçirdikleri yerler. Maalesef çocuklarımızın okul dışında serbestçe gidebilecekleri alanlar nerdeyse hiç kalmadı. Ne mahalle kaldı ne sokak kaldı. Biraz da eti senin kemiği benim kültüründen kurtulamadığımız sorumluluğu öğretmenlere okula bıraktığımız bir kültür var.  Böyle olunca da sorumluluğumuz biraz daha artıyor. Denizli örnek bir şehrimiz. Gezdiğimiz okullarda da onu görüyoruz. Gerçekten okullarımız tertipli düzenli temizliği de iç açıcı. Öğrencilerimizin çok rahatlıkla barınabildiği bir yer. Bu da tabi ki okul idaresinin öğretmenlerin ve öğrencilerin dikkatiyle olan gelişmeler. Hepinizi tebrik ediyorum. Rakamlar yüzde yüz artacak ama önemli olan bu standartları devamlı tutabilmek ve okul dışındaki hayatlarında da çocuklarımızın bu kriterlere uygun hayat tarzının devamını sağlayabilmek. Bunu bir alışkanlık bir vazgeçilmez hayat şartı olarak görebilmektir. Her ne kadar biz temizlik imandandır desek de demek ki bu konuda da bir sıkıntı var. Bunu da işlevselleştirmek gerekiyor. Eğitim adı üstünde eğmekten geliyor biraz da eğelemekten, törpülemekten geliyor. Onun için bu konuda ısrarla yapmak gerekiyor, vazgeçmemek ısrar etmek ve tabi ki örnek olmak gerekiyor. Hepinizi tebrik ediyor hayırlı ramazanlar diliyorum” dedi.
 
Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 05.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere güncellenerek yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur. 
 
“Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkartılması hedeflenmektedir.
 
Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmış ve 20.09.2013 tarihinde yenilenen protokol ile Beslenme Dostu Okul Programı güncellenmiş olup halen devam etmektedir.
 
Beslenme Dostu Okul Programı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve kamu okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamakta olup, Beyaz Bayrak Sertifikası bulunan okullar başvuruda bulunabilmektedir.
 
Beslenme Dostu Okul Sertifikası (3) yıl süre ile geçerlidir Okullarda her öğretim yılında en az bir kez denetim yapılmakta, şartları tutmayan okullara gerekirse uygun süre verilerek yeniden denetlenmekte, uygun olmayanların sertifikaları iptal edilmektedir.
 
Bugün verilen sertifikalarla beraber İlimiz genelindeki toplam 795 eğitim kurumunun yüzde 63’ünün (499 okul) Beyaz Bayrak Sertifikası ve yüzde 16’sının da (129 okul) Beslenme Dostu Okul Sertifikasına sahip olduğu belirtildi.