TOKİ'nin Aile ve Sosyal Politikilar Bakanlığı işbirliğinde yapımını tamamladığı Karahasanlı'daki 786 sosyal konut, düzenlenen kura çekimiyle sahiplerini buldu.
 
TOKİ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile yapılan Denizli Merkez Karahasanlı Sosyal Konut Projesi'nde konut alma hakkı ve konut belirleme kurası Vali Recep Yazıcıoğlu Spor Salonu'nda düzenlenen törenle yapıldı.
 
Kura Çekimi Törenine; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Denizli Valisi Hasan Karahan, TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Ak Parti Denizli Milletvekilleri Cahit Özkan, Sema Ramazanoğlu, Kaymakamımız Şükrü Görücü, Kaymakamlar, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu,  daire müdürleri ile Karahasanlı Sosyal Konut Projesi için başvuru yapan 1320 kişi aile ve çocuklarıyla birlikte katıldı.
 
Törende konuşan Valimiz Hasan Karahan, Cumhuriyet Bayramı gibi özel bir günde 786 vatandaşımızın ev sahibi olmasının önemine vurgu yaparak; “Kimsesizin kimsesi olan Cumhuriyetimizi kutladığımız bu güzel günde, 786 vatandaşımızı ev sahibi yapıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da Cumhuriyetin kuruluşunun temellerini hazırlayan milli mücadelenin ilk manevi kıvılcımının yakıldığı Denizli'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların İzmir'i işgal ettiği gün Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi'nin bu işgal girişimine karşı durulması için cihat fetvası verdiğini, bunun milli mücadele için verilen ilk fetva olduğunu belirten Kaya, herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik etti.
Kura sonucu ev sahibi olacakların yüzde 10'unu engellilerin oluşturduğunu, son 15 yılda sosyal politikalar anlamında adeta "sessiz bir devrimi" ortaya koyduklarını, Sosyal Devlet olma yolunda yaptıkları hizmetlerin saymakla bitmeyeceğini anlatan Bakan Kaya, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar için ayırdıkları bütçeyi 23 kat arttırdıklarını kaydetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, Bakanlığı ile TOKİ arasında imzalanan protokol ile bugüne kadar projelendirilen 33 bin 337 Sosyal Konut Projesinden 31 bin 588'inin hak sahiplerine teslim edildiğini belirtti. Geriye kalan bin 749 konutun yapımının halen sürdüğünü, 2+1 konutların ihtiyaç sahipleri vatandaşlara 270 ay vade ile sabit ödeme imkanıyla verildiğini ifade eden Kaya; "Aslında bu konutların maliyeti 270 ayda yapılan ödeme tutarından daha fazla. Aradaki farkı devlet olarak vatandaşa yansıtmadan biz karşılıyoruz." diye konuştu.
Bakan Kaya, yakın zamanda psikososyal sorun yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik yeni bir yardım programı hayata geçireceklerinin müjdesini vererek, ağır kronik hastalık sebebiyle cihaza bağlı olan ve ihtiyacı olan hastaların elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağı ihtiyaçlarının Bakanlık olarak karşılanacağını söyledi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin daha ilerisine götürmek için çıktıkları bu yolculukta, 94. defa Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığını hatırlattı.
 
Konut isteyip de alamayan vatandaşların tamamının konut sahibi olabilmesi için "Durmak yok yola devam" diyen Bakan Zeybekci, kente 25 bin konut sözlerinin olduğunu, şimdi onların tamamının bütün ilçelerde yapılmaya başlandığını ifade ederek; "TOKİ'ye Belediye Başkanlığına ilk başladığımdan itibaren bize vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum. Şu anda Denizli'nin bütün ilçelerinde ve Denizli'nin merkezinde hemşerilerimiz kira öder gibi konut sahibi olacaklar. Bu eserde emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum ama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza ve değerli Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya'ya ayrıca teşekkür ediyorum bu muhteşem proje için. İşte devlet öyle bir devlet olmalı ki nerede bir ihtiyaç sahibi bir vatandaşı var, nerede bir muhtaç vatandaşı var, nerede okuyamayan bir çocuğu var, nerede hasta yatan veyahut da ulaşılamayan bir ihtiyarı var ona ulaşıp onun bir nefesini dahi daha iyi alabilmesini sağladığı zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin Bayrağı öyle şanlı dalgalanacak ve dalgalanmaya devam edecektir. O zaman büyük devlet olunur. Başımız dik olacak. 786 kardeşimiz bugün burada evlerine kavuşacak, inşallah kalanlar da sonra kavuşacak. Sizden tek bir şey istiyoruz bu devletin hizmetkârlarına dua edin inşallah diyoruz" dedi.
Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya ve Valimiz Hasan Karahan ile diğer protokol üyeleri, Karahasanlı Mahallesi'nde yaptırılan ve yüzde 10'u engellilere tahsis edilen sosyal konutlarla ilgili konut alma hakkı ve konut belirleme kuralarının çekimini gerçekleştirdi.
Sayın Bakanlarımız buradaki törenin ardından Denizli Çocuk Destek Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından şehit Uzman Çavuş Emrah Ceylan'ın Adalet Mahallesi'ndeki ailesini de ziyaret eden Sayın Bakanlarımız Şehidimizin eşi Senem ve 11 yaşındaki oğlu Süleyman Ceylan ile görüştü.