CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

 

Cumhuriyetin ilanının 95. yılına ulaşmanın ve Devletimizin en büyük bayramı olan Cumhuriyet Bayramını kutluyor olmanın gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz…

 

Birinci Dünya Savaşını ve beraberinde bağımsız devletini kaybetmiş olan Türk Milleti; kendi varlığına kasteden işgalci düşman kuvvetlerine karşı Mustafa Kemal’in önderliğinde top yekun bir var oluş mücadelesi içine girmiş ve İstiklal Harbinde, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zafere imza atarak vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmıştır.

 

Türk İstiklal Savaşı; artık yenildi, bitti denilen Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bizatihi üstlendiği ve yürüttüğü bir kahramanlık destanı ile Zümrüdü Anka misali küllerinden yeniden doğuşu, ecdadından ve mazisinden aldığı güç ve ihtişamla yeniden doğrulup ayağa kalkışıdır.

 

Millet iradesi yeni Türk devletini kurmuş, Cumhuriyet ile de millet idaresi devlet yönetimine hakim kılınmıştır. 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun tespit ve tescili, Zaferin taçlanmış halidir.

 

Cumhuriyet, ülke idaresinin hiçbir kimse, grup ya da sınıfın elinde olmayıp, hakimiyetin kayıtsız ve şartsız milletin olması demektir. Cumhuriyet idaresinde millet, devlet idaresine doğrudan müdahale etmemekte, devlet idaresini demokrasi vasıtasıyla seçmiş olduğu temsilciler aracılığıyla elinde tutmakta ve ülkenin geleceğine yön vermektedir.

 

Ancak bazı durumlarda özellikle de, vatanın, bayrağın ve bağımsızlığın çok büyük tehdit ve tehlike altına girdiği hallerde millet, doğrudan sorumluk almakta ve bizzat kendisi vatan, bayrak ve bağımsızlık mücadelesinin içine girerek, vatanın bölünmezliğini, bayrağın inmezliğini ve ülkenin bağımsızlığını hayatı pahasına olsa da savunmakta ve korumaktadır.

 

Türk Milleti, 15 Temmuz 2016 akşamında ülkemizin birliğine ve bağımsızlığına kasteden hain FETÖ darbe girişimine karşı Edirne’den Ardahan’a yurdumuzun dört bir yanında, tıpkı Çanakkale’de, İnönü’de, Sakarya’da Dumlupınar’da olduğu gibi vatanını, bağımsızlığını ve bayrağını ölümüne savunmuştur. Milletimizin en zor zamanlarda tezahür eden bu fedakarlığı ve cesareti, Devletimizin 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşma ve bu topraklarda ilelebet payidar olma yolundaki en büyük güç kaynağıdır.

 

Cumhuriyetimizin 95. Yılını kutluyor olmanın verdiği coşku ve gururla, Büyük Türk Milletinin ve aziz vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, devletimizi bize emanet eden Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile terörle mücadele ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimiz başta olmak üzere Devletimizin birliği ve Milletimizin bütünlüğüne sıkılan her hain kurşuna göğsünü siper eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Dr. Adem USLU

Merkezefendi Kaymakamı