21/03/2018 Çarşamba günü Kaymakamlığımız, Merkezefendi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Merkezefendi Robotik Kodlama Akademisi”protokolü imzalandı.
 
Protokole Kaymakamımız Şükrü Görücü, Merkezefendi Belediye Başkanı  Muhammet Subaşıoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Şamil Temiz ve Hacı Şakir Meliha Nilüfer ÖZ Ortaokulu Müdürü Nesrin Yalçın katıldı. İmzalanan bu protokol ile Hacı Şakir Meliha Nilüfer Öz Ortaokulunda 2018-2019 Eğitim Öğretim yılından itibaren Kodlama ve Robotik eğitimi verilecektir.
 
Bu doğrultuda ilçe genelinde 4. Sınıfta eğitim gören 4127 öğrenciye uygulanacak iki aşamalı sınav ile 20 öğrenci seçilecektir. Öncelikle tüm öğrencilerin katılabileceği kendi okullarında uygulanacak 1. etap sınavı ile her okulda %10’a giren öğrencilerden oluşan 400 kişi belirlenecek. Bu 400 öğrenci 2. etap sınavına katılmaya hak kazanacaktır. Hacı Şakir Meliha Nilüfer Öz Ortaokulunda uygulanacak 2. etap sınavı sonucunda 20 asil 20 yedek öğrenci ilan edilecek.
 
Proje kapsamında seçilen 20 öğrenci;5. Sınıf akademik eğitimlerinin yanında hafta içi 10 hafta sonu ise 5 saat kodlama, robotik ve bilişim alanlarında uygulamalı eğitim alacaklardır. Uygulanacak proje süresince öğrenciler kodlama, robotik, web tasarım, aplikasyon hazırlama, 3D yazıcı ve doğru internet kullanımı gibi alanlarda eğitimler alacaklardır.Merkezefendi Belediyesinin destekleriyle Hacı Şakir Meliha Nilüfer Öz Ortaokulunda hazırlanacak tam donanımlı bilişim laboratuvarında; ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda alanında öncü, teknolojik donanıma sahip, geleceğe yön verecek gençlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.
 
Kaymakamımız  Şükrü Görücü konuşmasında Merkezefendi Belediyesiyle ortak yürütecek olan proje nedeniyle memnuniyetini dile getirerek Merkezefendi Belediyesinin  eğitim alanında yapmış olduğu yatırımlarından ötürü Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’na  teşekkür ederek bundan sonra da aynı işbirliğinin de devam edeceğini ifade etti.