28.09.2017
 
        Vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak,bürokratik işlemleri azaltarak hizmette etkinliği artırmak ve nüfus müdürlüklerindeki iş yoğunluklarının azaltılması amacıyla nüfus müdürlüklerine gitmeden ,e-Devlet kapısı üzerinden,e-Devlet şifresi ile nüfus kayıt örneği ile yerleşim yeri ve diğer adres belgesini sorgulayabilme ve söz konusu belgeleri temin etmek mümkün hale getirilmiştir.
         
        Nüfus kayıt örneğinin açıklamalar bölümünde nüfus olayları da (Doğum, Evlenme, Boşanma, Ölüm, Kayıt Düzeltme, Velayet, Yer Değiştirme, Gaiplik, Vesayet, Tanıma, Soy bağı) paylaşıma açılmıştır.
 
 
E-Devlet üzerinden aşağıdaki belgeler alınabilmektedir.
  • Kişi Kayıt Örneği: Sadece kişinin kendisine ait bilgileri, 
  • Aile Kayıt Örneği: Kendisi, Eşi, Çocukları ve varsa Eski Eş / Eşlerine (isteğe bağlı) ait bilgileri,
  • Nüfus Aile Kayıt Örneği: Kendisi, Eşi, Çocukları, Anne / Babası ve Eski Eş / Eşlerine (isteğe bağlı) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.
 
  • Yerleşim Yeri Diğer Adres Belgesi: Sadece kişinin kendisine ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır
 
        5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun Uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 151. Maddesinin 4. fıkrası gereğince E-Devlet kapısı üzerinden alınan belgeler, nüfus müdürlüklerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olup tüm resmi işlemlerde kabul edilmesi yasal zorunluluktur.
 
 
 Vatandaşlarımıza saygı ile duyurulur.